1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı Töreni

Kabotaj Bayramı coşkusu

Urla’da 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı dolayısıyla tören düzenlendi. İskele Meydanından deniz şehitleri adına denize bırakılan çelenklere; özel tekne sahipleri, balıkçılar ve deniz polisi sirenlerle katıldı

Urla’da 1 Temmuz Denizcilik ve Kabotaj Bayramı İskele Meydanında yapılan resmi törenle kutlandı. Törene Urla Belediye Başkan V. Kaymakam Murtaza Dayanç’ın yanı sıra Garnizon Komutanı Albay Osman Altun, Urla Cumhuriyet Başsavcısı Ali Armağan Karaca, Urla İlçe Emniyet Müdürü İsmail Duman, Urla İlçe Jandarma Komutanı Üsteğmen Adem Aydoğdu, Gaziler, Sivil Toplum Kuruluşları (STK) temsilcileri, muhtarlar ve vatandaşlar katıldı. İkbal Mahmut Büyükkırcalı Ortaokulu Müdürü Önal Can günün anlam ve önemini belirten konuşmasını yaptı. Can, 1 Temmuz 1926 tarihinde Cumhuriyet Türkiye’sinde çok önemli olan Kabotaj Kanununun yürürlüğe girdiğinin altını çizerek, “Bu kanuna göre Türkiye limanları ve sahilleri arasındaki yük,yolcu taşıması ile kılavuzluk ve römorkaj hizmetlerinin bundan böyle Türk denizcileri ve Türk bayrağı taşıyan  gemilerle yapılacağı belirlendi. Ayrıca yaklaşık 350 yıldır yabancılara verilen imtiyazlar bu kanun ile sona erdirilmiş odlu. Bu kanun ile sadece bağımsızlığımız denizlerdeki hükümranlık haklarımız perçinlenmemiş aynı zamanda denizciliğimizin gelişmesi içinde bir dönüm noktası olmuştur. Ülkemiz Asya ile Avrupa arasında köprü vazifesi gören Karadeniz, Ege ve Akdeniz gibi stratejik öneme sahip denizlerle çevrili ve u denizleri birleştiren iki önemli su yoluna ve bir iç denize sahip tarih boyunca bunların çevresinde yaşamış çeşitli uygarlıkları barındıran stratejik konumu gereği günümüz dünyasında önemi daha da artan bir ülkedir. Denizler ülkelerin güvenliği ve refahı için vazgeçilmez öneme sahiptirler” dedi.

ÖNEMİ DAHA İYİ ANLAŞILIYOR

Denizi ve denizleri iyi kullanan ülkelerin diğerlerine göre daha başarılı olduklarını bunun farkında olan Büyük Atatürk’ün direktifleriyle çıkarılan Kabotaj Kanununun öneminin günümüzde yaşanan ekonomik ve siyasal gelişmelerle daha iyi anlaşılmakta olduğuna vurgu yapan Can, “Yabancılara verilen imtiyazları kaldıran bu yasa ile birlikte Cumhuriyet kazanımları olarak denizcilik alanında Türk vatandaşlarına; denizcilik, deniz turizmi, gemi inşa ve tersanecilik, balıkçılık, deniz taşımacılığı ve eğitim gibi alanlarda birçok imtiyazlar sağlanmış siyasi ve ekonomik özgürlükler elde edilmiştir. Mustafa Kemal Atatürk’ün öngörüleri sonucudur ki ülkemiz vatandaşlarına ait gemiler karasularımızda ve özellikle tüm dünya denizlerinde bayrak dalgalandırmakta ve diğer denizci devletlerle rekabet edebilmektedir. Yine ülkemiz üniversitelerinden yüksekokullarından çeşitli eğitim kurumlarından mezun olan denizciler dünyanın tüm denizlerinde yerli ve yabancı bütün gemilerde görev yapabilmektedir. Yine Türk Silahlı Kuvvetlerimizin kahraman denizcileri ve şanlı deniz harp filomuz dünyanın dikkatini üzerine çekmekte ve başarılı görevler icra etmektedir. Bu duygu ve düşüncelerle başta Cumhuriyetimizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere tüm şehitlerimizi ve gazilerimizi saygıyla anıyor 1 Temmuz Kabotaj ve Denizcilik Bayramımızın 97’inci yıldönümünü kutluyorum” ifadelerini kullandı.

ÇELENKLER SİRENLERLE BIRAKILDI

Can’ın konuşmasının ardından İskele Ortaokulu 8. sınıf öğrencisi Azra Çivi 1 Temmuz Denizcilik Bayramı adlı şiirini okudu. Programın devamında Urla Halk Eğitim Merkezi tarafından Halk Oyunları gösterisi yapıldı. Programın son bölümünde deniz şehitleri adına hazırlanan Kaymakamlık, Garnizon Komutanlığı ve Belediye Başkanlığı çelenkleri, protokol üyeleri ve vatandaşlarla birlikte İskele Limanından denize bırakıldı. Özel tekne sahipleri, balıkçılar ve deniz polisi sirenlerle çelenk sunma programına eşlik etti.

 

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir