Asgari ücret ne kadar olacak? 2023 asgari ücret zammı belli oldu mu? Asgari ücret tespit komisyonu ne zaman, saat kaçta toplanacak?

Binlerce asgari ücretlinin gözü kulağı Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun görüşmelerinde… Her yıl asgari ücrette yeni tutarı belirlemek için toplanan asgari ücret tespit komisyonunun, yeni asgari ücret ara zammı için toplanacağı tarih açıklandı. Yapılacak 3 toplantının ardından asgari ücrette yeni artış miktarı belli olacak. Peki, asgari ücret komisyonu ne zaman toplanacak? İşte, komisyon tarafından gerçekleştirilecek asgari ücret toplantısı hakkında detaylı bilgiler…

BUGÜN TOPLANIYOR

Milyonlarca çalışanın gözü asgari ücrete yapılacak ara zamda. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, Asgari Ücret Tespit Komisyonu’nun toplanacağını açıkladı.

Buna göre; Asgari ücret tespit komisyonu 13 Haziran’da saat 14.00’da toplanacak. Komisyonun çalışmalarını temmuz ayında tamamlaması bekleniyor.

ASGARİ ÜCRETE NE KADAR ZAM YAPILACAK?

Gözler, doğrudan 7 milyondan fazla çalışanı, dolaylı olarak ise tüm vatandaşları ilgilendiren yeni asgari ücret rakamına çevrildi.

Bu kapsamda işçi, işveren ve hükümet temsilcilerinden oluşan Asgari Ücret Tespit Komisyonu, brüt 10 bin 8 lira, net 8 bin 506 lira olarak uygulanan mevcut rakama yapılacak artışı belirlemek için 13 Haziran’da toplanacak.

ASGARİ ÜCRET ZAM ORANI NE OLACAK?

Asgari ücretin belirlenmesinde enflasyon rakamları, 4 kişilik bir ailenin açlık sınırı olan 10 bin 362 TL, bekar çalışanın aylık yaşama maliyeti olarak açıklanan 13 bin 440 TL masadaki önemli başlıklar olacak. Türk-İş heyeti % 25 üzerinde bir zammı hedefliyor. TİSK Başkanı Burak Akkol dün Vedat Işıkhan’a yaptığı ziyaretin ardından asgari ücrette ortak mutabakatı temenni ettiklerini ifade etti. Bayrama girmeden sürecin tamamlanmasını istiyoruz ifadelerini kullandı.

Odatv.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir