Bornova engelleri kaldırıyor

Engelsiz Erişilebilir Bornova için eğitimler başladı

Bornova Belediyesi engelsiz erişilebilir Bornova için yeni bir çalışma başlattı. Bornova Belediye Başkanı İduğ, himayesinde engelli ve özel gereksinimli bireylere yönelik hizmet kalitesinin arttırılarak çeşitlendirilmesi ve herkes için erişilebilir Bornova yaratmak için yapılan çalışmalar çerçevesinde belediye çalışanlarına yönelik özel bir eğitim çalışması gerçekleştirildi. “Engelli ve Yaşlı Bireylere Hizmet Kapsamında Erişilebilirlik ve İletişim” başlığı ile yapılan ve 2 gün süren eğitimler de  Engelli Bakım, Rehabilitasyon ve İletişim ve Erişilebilirlik Uzmanı Adem Kuyumcu, Bornova için belirlenen yol haritası hakkında bilgi verdi.

Engelli bireylere verilen hizmetleri arttırmak ve engelsiz erişilebilir kent olma hedefi ile başlatılan çalışma ile engelli bireylerin daha rahat hizmet almasını  amaçlanıyor. Engellilerin karşılaştığı sorunlar ve çözüm yolları hakkında bilgi veren Adem Kuyumcu, herkes için erişilebilir mimari, engelli bireylerle doğru iletişim kurma yolları ve onların hayata eşit adil ve bağımsız katılımı konularında bilgiler verdi. Kuyumcu, engelliliğe hak temelli yaklaşımın nasıl olacağı, doğru iletişimin önemi ve doğru sanılan yanlışlar ile erişilebilir kent konularında yapılması gerekenleri anlattı. Eğitimlere işaret dili tercümanı da katıldı.

 Engelsiz erişilebilir Bornova

 Bornova Belediyesi’nin her bireye eşit hizmet verdiğini ifade eden Bornova Belediye Başkanı Dr. Mustafa İduğ, “İlçemizde yaşayan engelli bireylerimizin de temel hak ve özgürlüklerini tam olarak kullanabilmelerini, belediyemizin hizmetlerinden yararlanabilmelerini istiyoruz. Bu noktada da ilk olarak kendi çalışma arkadaşlarımızı bilinçlendirmek istedik. Amacımız engelsiz erişilebilir Bornova yaratmak”dedi.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir