Kurban Kesecekler Dikkat! Kurbanınız Kabul Olmayabilir

Kurban ibadeti İslam dininin şartlarından bir tanesi olarak geçiyor. İslam hukukunda kurban ibadeti durumu yeterli olan herkesin yerine getirmesi gereken ibadetlerden biri olarak kabul ediliyor. Peki kurban vekaleti nedir?

KURBAN VEKALETİ NEDİR?

Kurban kesme yetkinliği olmayanlar veya çeşitli sebeplerle bizzat kurban kesemeyenler, başkasını kurbanlarını kesmeleri için vekil tayin edebilir. Bu duruma “kurban vekaleti” denir. Vekalet verilmesiyle, kurban sahibinin kesim alanında bulunma zorunluluğu ortadan kalkar.

KURBAN VEKALETİ NASIL VERİLİR?

Mali ibadetlerde vekaletin caiz olduğu İslam hukukunda, kurban sahibi, vekaletini yazılı veya sözlü olarak ifade edebilir. İletişim araçları aracılığıyla da vekalet vermek mümkündür. Vekalet, kurban kesimi gerçekleştirecek kişiye “Allah rızası için bayram kurbanımı kesmeye seni vekil ettim” şeklinde sözlü olarak verilir. Ayrıca, kurbanını başka bir kişi aracılığıyla satın alacaksa, “Allah rızası için bayram kurbanımı almaya ve kesmeye seni umumi vekil ettim” diyebilir.

KURBAN VEKALETİ NASIL ALINIR?

Kurbanın sahibi veya hissedarları, kesim sırasında fiziksel olarak bulunmak zorunda değildir. Vekalet, telefon, internet veya diğer iletişim yollarıyla kurban kesiminde yetkin bir kişiye aktarılabilir. Kurban kesme vekaleti nasıl verilir veya alınır diye merak edenler bu bilgilerin detayına hakim olmalıdır.

2024 YILI KURBAN VEKALET ÜCRETLERİ NE KADAR?

Diyanet İşleri Başkanlığı tarafından belirlenen 2024 yılı kurban kesim vekalet ücretleri; yurt içinde 11.750 TL, yurt dışında ise 4.750 TL olarak açıklandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir