Otomatçılardan Bakan Şimşek’e çağrı: “10-20 liralık madeni paralara ihtiyacımız var”

Türk lirasındaki değer kaybı ve yükselen enflasyon otomat sektörünü de sıkıntıya soktu.

Otomatların içine artık 1 liraya konacak oyuncak bulunamıyor. Otomat üreten bir firmanın sahibi Ali Emre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek’e şöyle çağrıda bulundu:

“Otomat sektörü durma noktasına geldi. 1 lirayı attığımızda otomattaki sakızlar, toplar maliyetlerini karşılayamayacak duruma gelmektedir. Artık kapsüllerden üretemiyoruz, içine koyacak oyuncak bulamıyoruz. Maliyetlerden ötürü. Artık AVM’de bir çayın bile 20 TL olduğu düşünüldüğünde bu ekonomik dönemde, 1 lira ile ticaret yapmak imkansız hale gelmektedir. Otomat sektöründe pandemi döneminde yaptığımız kalıplar çöpe gitti. Bozuk paraların çoğunun hurda değeri para diğerinden daha yüksek olduğundan çoğu kişi bozuk paralarını hurdaya satıyor. Maliye Bakanı’na seslenmek istiyorum. Daha güçlü, 10 lira- 20 lira gibi madeni paralara ihtiyacımız var.”

Emre, yaşadıkları sorunları Türkiye İhracatçılar Birliği Üyesi Ahmet Erdemli’ye de anlattı. Emre, üretimi durduklarını ve ellerinde kalan oyuncakları artık ihraç etmeye başladıklarını belirterek, “Daha güçlü paralara ihtiyacımız var. 5- 10 lira gibi daha güçlü paralara ihtiyacımız var. 1 lira artık çay parası bile değil” dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir