Siyasette transfer sezonu başladı… Odatv seçimin hemen ardından uyarmıştı

Odatv, seçim sonrası yaptığı değerlendirmede CHP listelerinde Meclis’e giren DEVA, Gelecek Partisi ve DP’li vekillerin durumuna dikkat çekerek ‘Sen ne yaptın CHP’ diye sormuştu. Beklenen oldu, AKP bu vekilleri partilerine katmak için hazırlıklara başladı.

CHP’nin seçim strateji sonucunda CHP listelerinden meclise giren DEVA Partisi, Gelecek Partisi, Saadet Partisi ve Demokrat Parti üyeleriyle birlikte sağ partiler mecliste 400 vekil bandını aşmıştı. Odatv seçim sonrasına bırakılan Anayasa değişikliği konusuna dikkat çekerek değişiklik teklifi için 200 milletvekilinin imzası zorunluluğuna dikkat çekmişti.

AKP’DE TRANSFER PLANLARI

Nuray Babacan’ın iddiasına göre AKP’de transfer yapılabilecek ‘zayıf halkalar’ konuşulmaya başlandı bile… Hatta ilk dolaylı temaslar kuruldu.

Seçimlerin ardından partilerin meclisteki dağılımı da belli oldu. Buna göre mecliste AKP’nin 263, CHP’nin 130, MHP’nin 50, İYİ Parti’nin 44, DEVA’nın 15, Saadet Partisi’nin 10, Gelecek Partisi’nin 10 milletvekili var. DEVA, Gelecek ve Saadet Partisi’nin vekilleri meclise aynı ittifakta olduğu CHP’nin listelerinden girmiş oldu.

Nuray Babacan ise konu ile ilgili önemli kulis bilgileri aktardı. Bu bilgilere göre, AKP’de DEVA, Gelecek ve Saadet Partisi’nden transfer yapılabilecek ‘zayıf halkalar’ konuşuluyor ve hatta bu üç partiden bazı isimlerle dolaylı temas kurulduğu iddiası da mevcut.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’nun güç birliği yapmak adına ittifaka aldığı toplam yüzde 2.5’luk oya sahip partilerin mevcut durumda mecliste 35 milletvekili buluyor. Aktarılan kulise göre, partisinin yüzde 7 oy kaybetmesini hazmedemeyen Erdoğan ve ekibi, kritik oylamalara kendilerinden çok da farklı düşünmeyen küskün eski arkadaşlarına başını çevirebilecek.

Peki, kim bu zayıf halkalar? Kulis bilgileri parti içerisinde bir süredir, AKP’ye geçme potansiyeline olan isimlerden söz edildiğine işaret ediyor. Bu üç partiden bazı milletvekillerinin eski arkadaşları olduğu, hatta diyaloglarının sürdüğü, bazılarının AKP’ye geçmesinin hiç sürpriz olmayacağı konuşuluyor. Hatta il il isim çıkaranlar bile var. Bu sohbetlerde kabul edilen bir gerçek, üç partinin grup kurması durumunda, vekil transfer etmenin zor alacağı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir