Toyota’dan elektrikli araç planı: tek şarjla bin km menzil

Elektrikli araçların tek bir şarjla gideceği mesafede, Mercedes, BMW ve Tesla gibi önemli markalar ortalama 560 km menzile sahip.

Uzun süredir hibrit araç üreticisi olan Toyota, elektrikli araçlar için daha da uzun ömürlü şarjlara sahip otomobiller üretmek istiyor. Toyota, dün yaptığı duyurusunda arabaların geleceğini değiştireceğini iddia ederek gelecekte üretecekleri araçların tek şarjda bin km menzile ulaşabileceği hedefini paylaştı.

HEDEF 2026

Toyota’ya göre, bu hedefe yeni nesil pillerin ve sonik teknolojinin entegrasyonu yoluyla ulaşacak ve şirket 2026 yılına kadar elektrikli araçlarını piyasaya sürmeyi hedefliyor.

BZ4X 2023’ÜN SONBAHARINDA

Tek şarjda 405 km menzile sahip olan Toyota bZ4X, sıfırdan şarj edildiğinde dokuz saatlik tam doluş süresine sahip. Beş yolcu kapasiteli aracın donanımsal özelliklerinde ise, Apple CarPlay ve Android Auto’yu destekleyen 12,3 inç dokunmatik bir ekran sunuyor.

UZAKTAN KONTROL EDİLEBİLECEK

Ayrıca aracın içinde hem Type-A hem de Type-c USB bağlantı noktası barındırırken kablosuz şarj hizmeti de bulunuyor. Telefon uygulaması için uzaktan kontrol özelliği barındıran araçta, bZ4X sahipleri korna, cam buz çözücü ve daha birçok özelliği kullanabilecek.

Henüz Türkiye fiyatı bilinmeyen aracın yurtdışında 42 bin dolardan satışa çıkacağı belirtiliyor.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir